Fintechy rozwijają się w internecie. Ale należy na nie uważać.

0
35

Wyniki przeprowadzonych badań były omawiane”przedstawione w czasie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Brało w tym wydarzeniu udział 170 podmiotów działających na rynku finansowym wykorzystując nowe technologie. O fakcie, z jakiego powodu lokalnym fintechom daleko do tytułu rekinów biznesu, debatowano w trakcie panelu dyskusyjnego „Polski Fintech 2018”.

Jak prezentuje się przeciętny statystyczny fintech? Jest to mikro firma, składająca się najczęściej z mężczyzn. Prawdopodobnie działa w obszarze płatności oraz uzyskuje małe jak na perspektywy branży przychody (do 5 mln zł). ogromna część firm będzie skupiać się na naszym rynku. Ledwo 15 % rozwija się w Ameryce Południowej oraz na Bliskim Wschodzie. Z jakiego źródła brane są środki na rozwój? Więcej niż połowa firm opiera się na środkach własnych, ok. 25 proc. pobiera finansowanie od funduszy VC, reszta wspiera się pieniędzmi od inwestorów. – Przed nami wciąż dużo do wykonania – skomentował te badania Piotr Brewiński.

Natomiast Paweł Sobkow, zarządzający BitBay, krajowej giełdy walut kryptograficznych, podkreślił opieszałość naszych regulacji pod kątem rzeczywistości, w której funkcjonują fintechy. Właśnie z tego powodu m.in. giełda BitBay wyprowadziła się na teren Malty, jaka jest znana z przyjaznego otoczenia legislacyjnego dla biznesmenów działających w obszarze walut kryptograficznych – Chcemy jasnych reguł dla tej branży. Stanowi to warunek, żeby polskie fintechy byly w stanie się rozbudowywać – zaznaczył Sobkow. Do tego dodał, że kwestia ta jest coraz lepsza. Miało na to wpływ utworzenie oddziału innowacji finansowych FinTech przy Komisji Nadzoru Finansowego, czym zarządza, co kierowane jest przez Artur Granicki.

Wiosną była powołana stworzona specjalna grupa realizująca zadania z zakresu blockhain, która połączyła zarówno pracowników administracji, najistotniejszych urzędów, NBP, a także paru graczy na rynku.

Polskie banki wsparły fintechy

Po której stronie tej batalii opowiedziały się krajowe placówki bankowe? Czy są w stanie nadążyć za rozwojem technologicznym w branży finansowej? Jak mówił Brunon Bartkiewicz, zatrudniony jako prezes ING Banku Śląskiego, w branży absolutnie nie bywało tak bardzo tłoczno jak obecnie. – Konkurencyjne podmioty nieustannie pojawiały się, lecz dzisiaj jest ich dużo więcej. Odszuka się jednak miejsce dla każdego przedsiębiorcy – zauważył Bartkiewicz.

Zaznaczył również, iż zmienia się sposób działania sektora bankowego a także fintechów. – W zasadzie parę lat wcześniej świeżo utworzone przedsiębiorstwa spoglądały wilkiem na instytucje bankowe, traktując ich jak konkurencję w docieraniu do klientów. W dzisiejszych czasach mnóstwo fintechów stara się współpracować z instytucjami bankowymi – stwierdził. Funkcjonowanie na rynku samotnie to wielkie wyzwanie. Jak zaznaczył Bartkiewicz, wkroczenie na rynek jak również wypromowanie młodej firmy jest bardzo proste. Schody zaczną się wraz ze staraniami wykreowania skali. Z kolei utrzymanie jej jest trudne.